Tiedote 3/2016

Moi kaikille

Liitteenä tiedote 3

Terkuin

Eki

2016-01-18_09h21_15

Tietoa 2016

Moi kaikille

Hyvää vuoden 2015 jatkoa.

Ilmoittautuminen endurance cup 2016 avattu sekä avoimen luokan kilpailuihin on avattu

www.autourheilu.fi/kiti ja sieltä sarjat.

Ohessa hieman tietoa kilpailuista liitteenä.

Terkuin

Eki

2016 mainos 2.pdf

Suomensarjan mestari MRT ry:n kuljettajalle

MRT ry:n kuljettaja Jarkko Aramo ajoi kartingin TAG Suomensarjan mestariksi.

ONNITTELUT JARKOLLE.

Terkuin

Eki

MRT ry

Alla Jarkon mietteitä kaudesta.

Kaudella 2015 olen ajanut kartingia KZ2 luokassa. Tämä oli minun ensinmäinen kausi. Tällä kaudella osallistuin harrastesarjaan nimeltä TAG Suomensarjan shifteri luokkaan. Ko. luokassa olen siis suomen mestari 😉

Tätä sarjaa on ajettu tällä kaudella Vihdissä, Kouvolassa, Lahdessa ja Lievestuoreella (Jyväskylä). Sarja koostuus 4 x iltakisasta (aikaajot + 2 kisalähtöä) ja 4 x päiväkisasta (aikaajot + 3 kisalähtöä). Yhteensä 20 kisalähtöä. Yhdenkisalähdön pituus on 15 kierrosta. (säännöistä löytyy lisä infoa)

Tällä kaudella olen osallistunut myös 8-alueen aluemestaruuskisaan (olin neljäs) ja Vihdin SM-kisaan (olin sijalla 14).

Tässä vähän linkkejä ja sääntöjä ko. luokasta ja tietysti muutama valokuva;)

Tälläistä kuului minun autourheiluun 2015 ja MRT:n lipunalla kisattiin koko kausi;)

Kaudella 2016 tulen ajamaan edelleen TAG Suomensarjaa ja samalla varmaan osallistun yhteen SM-kisaan (kisaa ei ole tiedossa vielä mikä se niistä on).

Hyvää Joulua

endurance cup 2016

Moi kaikille

Ensi vuoden endurance cup ilmoittautuminen avautuu tänään klo 12:00

osoitteessa www.autourheilu.fi/kiti ja sieltä sarjat.

Nyt kaikki ilmoittautumaan.

Terkuin

Eki

Vuosi 2016

Moi kaikille

Tässä tietoa ensi vuodesta liitteenä.

Terkuin
Eki

2015-12-18_09h47_57

Kalenteri 2016

Moi kaikille

Tässä alustava kalenteri kaudelle 2016.

Endurance cup ja kansallinen rata 2016
Alastaro 28-29.5.2016
Botniaring 18-19.6.2016
Kemora 09-10.7.2016
Kemora 13-14.8.2016
Alastaro 17-18.9.2016
Virtasalmi 1-2.10.2016

MRT ry jäsentenväliset
30.4.2016 Alastaro (Endurance testipäivä)
11.5.2016 Alastaro
4.6.2016 Botniaring
29.6.2016 Alastaro
16.7.2016 Botniaring (12h)
26.7.2016 Alastaro
24.8.2016 Alastaro

Terkuin
Eki

Risteily

Moi kaikille

Jos olette lähettäneet minulle viime viikolla sähköpostia niin ei ole tullut

perille, sähköposti tili oli täynnä roskapostia nyt toimii, lisättiin postitilaa.

Muistakaa että risteilylle 5.12.2015 ilmoittautuminen päättyy tällä viikolla

joten nyt ilmoittautumaan.

Muistakaa myös että lajipäivät ovat viikonloppuna Jyväskylässä.

Endurancen osuus alkaa lauantaina klo 12:00 joten tulkaa kuulemaan

ja keskustelemaan ensi vuodesta.

Terkuin

Eki

Lajipäivät Jyväskylässä

Moi kaikille

Muistakaa Jyväskylä 31.10.2015

Kaikki mukaan vaikuttamaan ja tekemään endurancesta suurin suomalainen

rata-ajo luokka.

Terkuin

Eki

Alla ohjelma ja aikataulu.

RATA-AJON LAJIPÄIVÄT 2015

31.10.-1.11.2015 Sokos Hotel Alexandra, Jyväskylä

La 31.10.

klo 12-14 Endurance tiimitapaaminen

klo 14-17 Rata-ajon kilpailijat

Su 1.11.

klo 12-17 Kilpailunjärjestäjät 2016 + kiertävät toimihenkilöt

Ensisijaisesti lauantai on suunnattu kilpailijoille ja sunnuntai järjestäjille, mutta kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita molempina päivinä.

Hotellista on kiintiövarattuna huoneita tarjoushinnalla, joita pystyy varaamaan varaustunnuksella: RATA (16.10.2015 saakka)

Tarkemmat aikataulut ja sisällöt ilmoitetaan myöhemmin.

TERVETULOA!

lisätietoja: lajipäällikkö Pekka Säynevirta, pekka.saynevirta@autourheilu.fi

Alastaro 4.10.2015 Tulokset

Viimeisen osakilpailun tulokset löytyvät sekä mut-palvelusta että RaceMonitorista

2015-10-06_11h11_03

2015-10-06_11h08_18

 

#4 XO Motorsport Lexmark on julkaissut videoita omista suorituksistaan. Katso videot tästä
W
esu Wesulius on ottanut todella mielenkiintoisen näköistä ilmakuvaa Quadkopterilla Endurance lähdöstä. Katso video tästä
#
122 NAP Racing on julkaissut videoita omista suorituksistaan. Katso videot tästä
K
uvia kisasta löytyy motorsport.kuvat.fi sivuilta. Katso kuvat tästä

Jos löydätte lisää materiaalia Alastoron kisasta niin laittakaa viestiä!

Erik